Loading...
2019 Kpss Güncel BilgilerKpss 2018 Güncel Bilgiler

Maarif Vakfı Yurtdışında Fetö Okullarının Yerini Alıyor

maarif vakfı

2016 Yılında kurulan ve yurt dışında Milli Eğitim Bakanlığı dışında eğitim kurumu açmaya yetkili tek kuruluş olan Maarif Vakfı toplam 10 ülkede bulunan 76 Fetö bağlantılı okulu devralıp bunlara ek olarak 29 yeni okul daha açtı.

İsmindeki “Maarif” kelimesinin “bilgi, kültür, eğitim” anlamına da geldiği Vakıf, Anadolu coğrafyanın bilgi, kültür ve eğitim tecrübesini dünyanın farklı noktalarındaki insanlarla paylaşmakta adeta köprü görevi üstleniyor.

“Türkiye’nin eğitimde dünyaya açılan kapısı”

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Vakfın yapısı ve faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

Vakfın 17 Haziran 2016 tarihli 6721 sayılı kanun ile kurulduğunu anlatan Akgün, Maarif Vakfı’nın, kültür ve medeniyet etkileşimiyle ülkeleri ortak iyiye ulaştıracak bir yol olarak gördüğünü ve Türkiye’nin uluslararası eğitimde dünyaya açılan kapısı olduğunu söyledi.

Vakfın, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti adına, Milli Eğitim Bakanlığı dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluş olduğuna dikkati çeken Akgün, kar amacı gütmeyen, kamu yararına çalışan bir vakıf olan Türkiye Maarif Vakfı’nın, her ülkede okul öncesinden yükseköğretime eğitimin her aşamasında etkin faaliyet yürütmek amacıyla kurulduğunu anlattı.

Birol Akgün, Maarif Vakfı’nın Türkiye’nin, eğitim alanında önemli bir hamlesi olduğunu belirterek, “Vakfımız, ilmini ve irfanını, insanlığın barış ve huzuru için kullanacak iyi insanlar yetiştirecektir” dedi.

Türkiye adına Milli Eğitim Bakanlığı dışında yurt dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluş olması dolayısıyla FETÖ/PDY iltisaklı okulların vakıflarına devredildiğini anlatan Akgün, yurt dışı okullarına yönelik bilgiler verdi.

Buna göre, Gine’de 10, Somali’de 6, Sudan’da 6, Kongo Halk Cumhuriyeti’nde 3, Mali’de 18, Moritanya’da 8, Nijer’de 10, Tunus’ta 2, Senegal’de 7, Çad’da 6 olmak üzere 10 ülkede FETÖ/PDY iltisaklı 76 okul Maarif Vakfı tarafından devralındı. 29 yeni okul açılarak toplamda 105 okul sayısına ulaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba

2019 Kpss Yolculuğunda sana eşlik edecek olan 2019 Kpss Güncel Bilgiler Soruları adlı uygulamamızı kullanmanı şiddetle tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki linke tıklayarak hemen telefonuna indirebilirsin.

İndir