Loading...
GenelGenel KültürKpss Coğrafya Notları

Dünyadaki Önemli Boğazlar ve Kanallar

Dünyadaki Önemli Boğazlar ve Kanallar

Dünyadaki Önemli Boğazlar ve Kanallar

yeryüzündeki boğazlar ve kanallar

İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı, Karadeniz ve Marmara’yı birbirlerine bağlar.

Cebelitarık Boğazı

Cebelitarık Boğazı, Atlantik Okyanusu ile Akdeniz’in batı bölümünü birleştiren boğazdır.

Babül Mendep Boğazı

Babül Mendep Boğazı, Kızıldeniz’i Hint Okyanusuna (Aden Körfezi’ne) bağlayan 32 km uzunluğundaki boğaz, Yemen ve Somali kıyıları arasındadır.

Hürmüz Boğazı

Sıcak sular Hürmüz Boğazı ile Umman Denizi ve Hint Okyanusu’na karışır. Kuzeydoğusunda Şattülarab Irmağı ağzında başlayan ve Hürmüz Boğazı’na kadar uzanan Basra Körfezi’nin uzunluğu yaklaşık 85 km’dir.

Bering Boğazı

Bering Boğazı, Asya’nın en doğu noktası ile Amerika’nın en batı noktası arasındaki boğazdır. Rusya ile ABD arasında coğrafi bir sınır konumunda olmasıyla birlikte Amerika ve Asya kıtalarının birbirlerine en yakın olduğu yerdir.

Macellan Boğazı

Macellan Boğazı, Güney Amerika’nın en güneyinde Atlas Okyanusu’nu Büyük Okyanus’a bağlayan boğazdır.

Panama Kanalı

Panama Kanalı, Orta Amerika’nın güneyinde yer alan Panama topraklarında yer alır ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlayan su yoludur.

Süveyş Kanalı

Süveyş Kanalı, Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirlerine bağlayan bir kanaldır. Sina Yarımadası’nın batısında yer almaktadır. 163 km uzunluğunda, en dar yeri 300 metre genişliğindedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba

2019 Kpss Yolculuğunda sana eşlik edecek olan 2019 Kpss Güncel Bilgiler Soruları adlı uygulamamızı kullanmanı şiddetle tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki linke tıklayarak hemen telefonuna indirebilirsin.

İndir